Süs Havuzu Yapımında Nelere Dikkat Edilmektedir?

Süs Havuzu Yapımında Nelere Dikkat Edilmektedir?

Görüntüleme Sayısı 5375

Havuzlar çevre ve şehircilik planlamalarında şehirlerin estetik görünümleri açısından oldukça büyük öneme sahip unsurlar olarak göze çarpıyorlar. Havuzlar aynı zamanda bireysel yaşam alanlarının da en önemli aktivite unsurları arasında yer alıyor. Özellikle müstakil evlerin ve sitelerin vazgeçilmez alanları arasında yer alan havuz türlerinin yapımında belirleyici pek çok faktör yer alıyor.

Havuz tasarımlarında ilk olarak yapılacak havuzun ne amaçla kullanılacağının belirlenmesi gerekiyor. Yaptırılacak havuzların yaşam alanlarına sadece estetik bir görünüm kazandırmak için mi yoksa yüzme ve spor amacıyla mı kullanılacağının ev sahibi veya site sakinleri tarafından net bir biçimde belirlenmesi şart. Havuz türünün belirlenmesinin ardından; inşa edilecek havuz ile ilgili projelendirme işlemi aşamasında geçiliyor.

Havuz sistemleri alanında sunulan hizmetler sayesinde her iki amaca uygun havuz yapımı sağlanabiliyor. Sadece spor amaçlı veya sadece estetik görünüm amaçlı havuz modelleri inşa edilebileceği gibi her iki kavramı bir araya getiren havuz çözümleri de sunulan hizmetler arasında yer alıyor.

Süs Havuz Yapımında Proje Aşamasının Önemi

Müşteri tarafından talep edilen havuz türü doğrultusunda havuz inşası yapacak firmaların yapmaları gereken ilk iş tüm detayları içeren bir proje hazırlamak. Havuzun yapılacağı alanın zemin yapısı ve ölçüleri dikkate alınarak hazırlanan projelerde; inşa edilecek havuz ile ilgili tüm detaylara yer verilmesi gerekiyor. Bu durum sonradan ortaya çıkması muhtemel aksaklıkların önlenmesi ve müşterinin % 100 beğeni sağlaması için büyük bir öneme haiz.

Tüm detaylar göz önüne alınarak hazırlanan havuz projelerinin ev sahibine veya site sakinlerine sunulması gerekiyor. Bu aşamada kâğıt çizimlerin yanı sıra projenin daha anlaşılır olabilmesi için bilgisayar modellemelerinin kullanılması ve proje sunumlarının projektör kullanılarak yapılması müşterilerin daha iyi değerlendirme yapmalarına imkân sağlıyor.

 

Havuz Yapımında İnşa Aşaması ve Bu Aşamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müşteri tarafından belirlenen havuz türü ve modeline uygun olarak hazırlanan projenin de kabul görmesi durumunda havuzun inşaat aşamasına geçiliyor. Bu aşamada yapılacak havuz sisteminin projeye % 100 uyum sağlaması için her konuda titiz bir çalışma yapılması gerekiyor. İnşa aşamasında atlanılan veya görmezden gelinen en küçük aksaklık dahi estetik ve kullanım açısından büyük sorunlara yol açabiliyor.

Havuz yapımı ve inşa işlerinde mutlaka bu alanda deneyimli personelin istihdam edilmesi şart. Havuz yapımı aşamaları basit inşaat işlemleri gibi olmadığından ve teknik detaylar oldukça fazla öneme haiz olduğunda bu alanda tecrübeli inşaat işçilerinin tercih edilmesi sağlıklı havuz sistemlerinin en önemli koşulu olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle havuz yapımıişlemlerinde bu alanda referansları güvenilir ve profesyonel bir ekibe sahip firmaların tercih edilmesi gerekiyor.

Havuz inşa aşamasında dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kullanılacak malzemelerin kalitesi. Bazı müşteriler maliyetin daha düşük bedelli olması açısından yüksek kaliteli malzemeler yerine orta kaliteli malzemeler kullanılması yönünde direktifler veriyorlar. Ancak havuz inşaatlarında kullanılan malzemelerin kalitesi hem havuzun görüntüsünü hem de dayanıklılık derecesini yakından etkiliyor. Bu nedenle; uzun ömürlü, dayanıklı ve aynı zamanda estetik bir görünüme sahip havuzlar için mutlaka yüksek kalitede havuz malzemelerinin kullanılması tavsiye ediliyor.

Havuz projelerinde kullanılan sızdırmazlık malzemelerinin kalitesi de oldukça önemli. Havuz içerisindeki suyun toprağa karışmasının engellenmesi için tıpkı diğer malzemelerde olduğu gibi sızdırmazlık ürünlerinde de yüksek kalitenin tercih edilmesi gerekiyor.

Havuz projelerinde süre; havuzun büyüklüğü ve derinliğine göre belirleniyor. Süs havuzları daha kısa sürelerde tamamlanabilirken site ve spor salonları için tasarlanan havuzlar daha uzun sürelerde gerçekleştiriliyor.