Atlayan Su Sistemleri
Atlayan Su Sistemleri
Atlayan Su Sistemleri
Atlayan Su Sistemleri
Atlayan Su Sistemleri
Atlayan Su Sistemleri
Atlayan Su Sistemleri
Atlayan Su Sistemleri
Atlayan Su Sistemleri

Atlayan Su Sistemleri

 

Atlayan su sistemleri yerçekimine ve sıvıların akışkanlığı gibi en köklü fizik kurallarına dahi meydan okuyan son derece görsel akıl almaz su efektleridir. Cama benzeyen görüntüleri ile gerçekte aslında birer su çubuğudur. Su akışı parabolik yörünge altına düşmeden her zaman yay şeklinde gerçekleşir.

Çevremizde son zamanlarda sıkça görmüş olduğumuz detaylardan biri de farklı farklı tasarımlar ile elde edilmiş ve göze oldukça estetik görünen atlayan su sistemlerimodelleri. Genelde şehir merkezlerinde, girişlerinde ya da çıkışlarında bulunan bu havuzlar bir nevi o şehrin simgesi haline gelirler ve mutlaka şehri anlatacak bir tasarımla özdeşleşmiş olurlar. Son aylarda ise bu tasarımların yerini çok daha özel ve fikirler almıştır. İnce düşünülüp tasarlanan ve her türlü açık ya da kapalı alanda kullanılabilen bu fikirler hem herkes tarafından beğenilmekte hem de bulunduğu yeri her anlamda güzelleştirmektedir.

Farklı Tasarımlar Güzellik Katıyor

 

            Gösterileri yapılan ve hatta sanki bir sahneymişçesine önünde seyircileri toplayan atlayan su sistemleri son zamanlarda farklı şehirlerde uygulamasını gördüklerimizden. Bazı yerlerde renkli ışıklandırma da yapılan bu sistemlerde bir süre sonra suyun uyumlu ve eşzaman hareketleri size sanki dans ediyorlarmış izlenimi veriyor. Bu anlamda tam bir görsel şölen oluşturan havuzlar yediden yetmişe izleyen herkesi de büyülüyor. Kuru havuz adı verilen havuz çeşidi ise dışarıdan bakıldığında düz bir zemin olup suyun yer altındaki fıskiyelerle verilmesi ile yapılır, verilen su yine çıktığı kısımlardan aşağı süzüldüğü için ortam kuru kalarak farklı bir görüntü oluşturur. Atlayan su sistemi ise kuru havuza benzer bir yapıda olabiliyor, bazen bazense sürekli olarak fışkırarak giden su izleyenlere sanki atlayarak ilerliyormuş gibi gözüktüğünden oldukça ilginç ve eğlenceli görünüyor.

            Bazı taşlarla ya da benzeri sert malzemelerde oluşturulan duvar örüntüsü içine yerleştirilen su sistemi sürekli devir daim yaparak taşın farklı farklı yerlerinden dışarıya akar. Aynı zamanda çeşitli doğal ve yapay bitkiler ile süslenebilen yapay şelale hem açık hem de kapalı ortamlarda örnekleri olan bir havuz tipidir. Misinalı su perdesi modelleri de küçük süs havuzlarında uygulanan güzel bir görsel detaydır. Su akışını yavaşlatarak sesi de azaltan bu sistemler bazı heykellerin yanında kullanılmaktadır.