Volkan Fıskiye Sistemleri
Volkan Fıskiye Sistemleri
Volkan Fıskiye Sistemleri
Volkan Fıskiye Sistemleri
Volkan Fıskiye Sistemleri
Volkan Fıskiye Sistemleri

Volkan Fıskiye Sistemleri

 

               Şehir girişlerinde, büyük parklarda, bahçelerde, alışveriş merkezlerinde ve merkezi alanların belli yerlerinde görmeye alışkın olduğumuz küçük süs havuzu modelleri artık yerini çok daha modern ve tasarım ürünü olan havuzlara bırakmıştır. Küçük mozaiklerle döşenen ve alttan aydınlatmalı sığı havuzlar yerine fışkırma, kubbe düzenekleri, volkan fıskiye sistemleri olan 7/24 çalışan, ışık ve müziklerle dans eden, hatta suyun misinalı su perdesi ile adeta bir şerit gibi akıp gittiği sistemler görmekteyiz. Bu sistemlerin ise her biri için uzun uğraşlar verilmekte ve birçok farklı fikir ve malzeme bir araya getirilerek bu süs havuzları yapılmaktadır.Volkan fıskiye sistemlerisuyun farklı yükseklik ve genişlikte kademeli bir şekilde görüntü veren prinç mamulü fıskiyelerdir.

 

 Farklı Süs Havuzu Örnekleri

 

               Artık bir sosyal faaliyete dönüşen ve herkesin saatini havuz mahallinde merakla beklediği müzikli danslı fıskiye gösterileri, irili ufaklı fıskiyeler, volkan fıskiye sistemleri ile döşenmiş bir havuzda suyun müzik ile senkron yapacak biçimde akması ve müzik boyunca da farklı başlıklar kullanılarak suyun farklı şekillerde akışının sağlanması ile elde edilir. Bu havuzlarda renkli ışıklar da kullanılarak suyun hareketi renkler ve müzik ile birleştirilir. Hem kulağımıza hem de gözümüze hitap eden bu sanat harikası havuzlar genelde büyük şehirlerin parklarında olmaktadır. Kuru havuz denilen sistemlerde su tamamen yer altından geçirilerek bir düzenek oluşturulur. Oluşan düzenekte belli bölgelerde ızgaralar ile su yüzeyine çıkmasına imkan verecek plakalar vardır. Suyun belli bir saatte açılması ya da otomatik olarak bir çalışma programının kurulması ile yer altından bir anda fışkırırlar, diğer ızgaralardan tekrar aşağı süzülen sudan birkaç saat sonra ise eser kalmaz.

 

  Yapay şelale adı verilen sistemlerden tamamen el ile ve tasarım ile yapılan bir şelale duvarı mevcuttur. Bu duvar çeşitli taşların da kullanımı ile adeta doğadan gelmiş gerçek bir şelale duvarı gibidir. Bu duvarlar üzerinden akan su yine devir daim yaparak ve debisi hızlanarak şelalenin başına gelmektedir. Bu sayede şırıl şırıl akan su ile huzur dolu ortamlar elde edilir. Atlayan su sistemi ise izleyenler için tam bir görsel şölen olmakta incecik borulardan hızla akan sular estetik olarak da oldukça güzel bir havuz görüntüsü de oluşturmaktadır.